Zakładając, że jest bóg; jeśli wygrasz zyskujesz wszystko jeśli przegrasz nie tracisz nic (Pascal)

O Mnie

O Mnie

Henryk Piech  dr hab. inż. prof. nadzw.

ukończył studia w Petersburskim Instytucie Kolejnictwa na wydziale Elektroniczne Maszyny Obliczeniowe w 1976r. Podjął pracę w Ośrodku Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Politechnice Częstochowskiej (później Instytucie Informatyki).

W 1982 roku obronił doktorat w Petersburskim Instytucie Elektroniki, i habilitację w 1990 w tejże uczelni w ramach stażu naukowego. Temat doktoratu to „Stochastyczne klasyfikatory rozkładów prawdopodobieństwa”, a temat habilitacji to „Urządzenia obliczeniowo - stochastyczne do realizacji metod eksperymentów statystycznych”.

W Politechnice Częstochowskiej, jako dyrektor Instytutu Informatyki rozpoczął i sfinalizował budowę Miejskiej Sieci Komputerowej i centrum superkomputerowego. Sieć jako jedną z pierwszych dołączono do struktury ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Zainicjował i zrealizował cykl międzynarodowych konferencji „PPAM”. Był członkiem międzynarodowego stowarzyszenia przetwarzania równoległego we Wiedniu (ParNum).

W latach 93-96 pełnił funkcję prodziekana do spraw nauki. Brał czynny udział w informatyzacji uczelni (sieci i systemy integrujące działalność administracyjną) oraz w utworzeniu kierunków informatyka w zakresie licencjatu, studiów inżynierskich, magisterskich i praw doktoryzowania. Powołał do życia Podyplomową Szkołę Informatyki dla Nauczycieli (do chwili obecnej ukończyło ją 3260 absolwentów). Pracował również w kilku (4) uczelniach na różnych stanowiskach dydaktyczno administracyjnych.

Za działalność naukową (143 publikacje zagraniczne i krajowe, w tym 5 monografii) i organizacyjną otrzymał kilkadziesiąt różnego typu nagród i wyróżnień (nagrody rektorskie, wojewódzkie, krzyże zasługi etc.).

Od 2001 rozpoczął jako redaktor naczelny wydawanie ogólnopolskiego, recenzowanego czasopisma „Computer Science” (Informatyka Techniczna i Stosowana). Do chwili obecnej wydano 9 zeszytów.

Brał aktywny udział w wielu projektach badawczych (Projekty Krajowe RP, BS, BW, Granty, SPUB’y etc.) o tematyce informatycznej i aplikacyjnej. Jest kierownikiem Zakładu Informatyki oraz zastępcą dyrektora Instytutu Matematyki i Informatyki.

1. Prace wykonane w ostatnich 10 latach:

  1. Projekt i budowa miejskiej sieci komputerowej CzestMAN (1992-1997)
  2. Organizator i przewodniczący Komitetu Naukowego cyklu Międzynarodowych Konferencji PPAM poświęconych przetwarzaniu równoległemu i rozproszonemu (PPAM’94 Częstochowa, PPAM’97 Zakopane, PPAM’99 Kazimierz Dolny),
  3. Stworzenie i kierowanie Podyplomowym Studium Informatyki dla Nauczycieli przy Politechnice Częstochowskiej
  4. Wydawanie czasopisma informatycznego „Informatyka Teoretyczna i Stosowana”. Redaktor naczelny. Wydano 6 volumenów (od 2001r.).
  5. Wdrożenie systemu informatycznego do zarządzania Uczelnią (1996)
  6. Ekspertyzy sądowe i ekspertyzy dla firm o profilu wdrożeniowo informatycznym.(1992-2005)
  7. Udział w opracowaniu programów dla uruchomienia kierunków informatycznych na poziomach licencjatu, studiów inżynierskich, magisterskich i doktoranckich (1994-1998)
  8. Wdrażanie systemów i modułów informatycznych wspomagających bazę dydaktyczną i naukową (1996- 2002).
  9. Organizacja seminariów naukowych i szkoleń dotyczących nowoczesnych form przetwarzania sieciowego (1997-2004)

2. Doświadczenia zdobyte w kraju i zagranica

  1. Staże naukowe w Rosji 1980-1984 i 1985-1989
  2. Kursy szkoleniowe dotyczące
    • sieciowych systemów operacyjnych (Novell, Unix)
    • wspomagania projektowania (CAD)
    • programowanie w platformie ASP (C#)
    • bazy SQL
    • wspomaganie zarządzania (Zarządzanie Projektowaniem Systemów Informatycznych, Warszawa,1999,)
  3. Międzynarodowe Szkolenie „ Aplikacje ASP” (Praga 2004)

3. Nagrody - Kilkanaście nagród rektorskich 1-go, 2-go i 3-go stopnia:

  • za działalność naukową (monografie, cykle publikacji, prace zbiorowe)
  • za budowę sieci miejskiej (jedna)
  • za wdrożenie systemów wspomagających zarządzanie uczelnią (jedna)
Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Medal Bene Merentibus.